Ensituoksaus tarjoaa chardonnayn tyypillisen juurevan ja viinillisen elämyksen. Siitä löytyy pyöreää tropiikkia banaanin makeudella. Gewurztraminer tarjoaa aromeihin yrttejä ja koivunmahlaa.
Viini maistuu juuri sille mille 7 euron valkoviinin olettaakin maistuvan. Hieman halpa, aavistus Hakaniemeä ja lyhyt kuin kananlento. Trooppinen makeus korostaa edullisuutta vielä entisestään.
Mutta annas olla kun otetaan lammasta intialaiseen tyyliin Rogan Josh. Viinin arvo nousee viisi euroa! Makeus helpottaa chilin poltetta ja aromimaailmat tanssivat yhdessä. Viinin runko riittää myös hyvin lempeälle lampaalle. Helppo – halpa – hyvä. Intialaiselle illalliselle on turha hankkia herkkää chablista, koska jalkoihin sellainen jää. Espíritu de Chile Chardonnay Gewürztraminer on oiva pari siihen tarkoitukseen.